2/18/2015

Reklamacja na podstawie zapisu przeciwnika oraz czy poddający zawsze przegrywa?

Kilka miesięcy temu wziąłem udział w rozgrywkach IV ligi podkarpackiej (tempo P'60+10). Podczas jednej partii miałem mniej niż 5 minut (nie musiałem prowadzić zapisu partii w przeciwieństwie do przeciwnika, który miał powyżej 5 minut), pozycja powtórzyła się dwukrotnie. Zastanawiałem się później co by było gdyby pozycja powtórzyła się po raz trzeci.

8.3 Formularze z zapisem posunięć są własnością organizatorów zawodów.

A zatem gdyby pozycja powtórzyła się po raz trzeci i zawodnik by to zareklamował wówczas jako sędzia na podstawie zapisu partii przeciwnika sprawdziłbym czy rzeczywiście nastąpiło trzykrotne powtórzenie. Można by było zapytać co w sytuacji gdy zapis partii przeciwnika jest nieczytelny i nie da się sprawdzić czy pozycja powtórzyła się po raz trzeci, wtedy jeśli nie da się ustalić (na podstawienie obu zapisów) czy nastąpiło powtórzenie nie uwzględniłbym reklamacji i nie dodałbym dwóch minut zawodnikowi, który nie składał reklamacji. Jeśli sędzia poprosi zawodnika o zapis partii, a w tej chwili zawodnik celowo ten zapis zniszczy (np. podrze, zje) wówczas ukarałbym tego zawodnika porażką, a jeśli przeciwnik nie ma siły matującej wtedy wpisałbym 0,5:0 (0 dla zawodnika, który zniszczył zapis). Tak samo przy reklamacji 50 posunięć bez bicia i ruchu pionem.


Czy poddający zawsze przegrywa?

Kiedyś usłyszałem o dwóch następujących sytuacjach.
1) Końcówka K+H vs K, junior mający dwie figury nie potrafi zrealizować przewagi i myśląc, że nie da się wygrać poddaje partie.
2) Zawodnik mający kilka figur przeciwko królowi poddaje partie. Ostateczna przyczyna tej decyzji jest taka, że w przypadku porażki gracz z samym królem zdobędzie wyższą nagrodę pieniężną, a temu z kilkoma figurami zwycięstwo nie da nagrody pieniężnej.

Tu zdania sędziów są podzielone. Jedni uważają, że zawodnik poddający zawsze przegrywa inni, że nie ma siły matującej więc remis, jeszcze inni, że jeden zawodnik powinien mieć 0, bo się poddał, a przeciwnik 0,5 gdyż nie ma siły matującej. Moim zdaniem w obu przypadkach należałoby wpisać wynik 0:0,5, ewentualnie juniora można by było potraktować łagodniej, upomnieć, żeby nie poddawał, gdy przeciwnik nie ma siły matującej, aczkolwiek osobiście w obu przypadkach wpisałbym 0:0,5 (lub 0,5:0, gdyby zawodnik, który się poddał grał czarnymi).

4 komentarze:

  1. Zdania zdaniami, a przepisy przepisami :)
    Obecnie co chwilę w przepisach jest wzmianka, że "jednakże jak przeciwnik nie może dać mata {...} to wynikiem jest remis".
    Co jeszcze jest, tego nie będę pisał aby nie denerwować i nie psuć przyjemności szukania. Dlatego nieraz warto spojrzeć do źródła...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie natomiast interesuje czy w przepisach jest "trzykrotne powtórzenie pozycji" czy "trzykrotne pojawienie się (tej samej) pozycji", aby sędzia mógł uznać reklamację na podstawie przepisu o "identycznych pozycjach". Bo niewiele osób rozumie, że 3-krotne powtórzenie pozycji to 4-krotne jej pojawienie. A według mnie wystarczy, aby 3 razy pojawiła się ta sama pozycja (a więc dwa razy powtórzyła). Przecież, aby coś się powtórzyło, to najpierw musi zaistnieć, prawda? ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. @kolokwium

    Co chwilę jest wzmianka, ale akurat w przypadku poddania się nie ma tej wzmianki. Uważam, że zawodnika, który się poddał należy "nagrodzić" wynikiem 0pkt, zaś przeciwnika 0,5pkt (brak siły matującej).

    @Tomasz

    Moja interpretacja jest taka, że aby było "3-krotnie powtórzenie pozycji" to pozycja (pojawić/powtórzyć) musi wystąpić w partii trzy razy.
    Z tym, że w każdej z tych trzech pozycji:
    -musi być ruch tego samego zawodnika
    -musi być możliwość wykonania roszady lub nie może być możliwości wykonania roszady (akurat to drugie jest oczywiste, gdyż jeśli raz nie można wykonać roszady, to przy tym samym ustawieniu bierek w późniejszej fazie partii również nie będzie można zroszować)
    -nie może być możliwości bicia w przelocie

    Jeśli białe wieże stoją na polu a1, b1 i białe wykonają manewr Ra2 Rba1 Rb2 Ra2 Rb1 Ra1 to zakładając, że w/w warunki zostały spełnione nie ma znaczenia, że wieże zamieniły się miejscami, pozycja się powtórzyła.

    OdpowiedzUsuń
  4. O poddającym się jest coś napisane w przepisach...

    Jest różnica między pojawić a powtórzyć.
    W przykładzie jaki podałeś, wieża A była na a2, a B na b1. Pozycja taka powstała (lub pojawiła się) po raz pierwszy.
    Następnie była oceniana pozycja gdy wieża A była na b1, a wieża B na a1. Pozycja taka (zdjęcie, fotografia) powtórzyła się po raz pierwszy (pierwsze powtórzenie pozycji), a powstała (lub pojawiła się) po raz drugi.
    Innymi słowami, i z innym przykładem:
    Jeżeli powiedziałeś jestem głodny, i za chwilę to powtórzysz mówiąc jestem głodny, to ile razy wypowiesz zdanie, żeś głodny?

    OdpowiedzUsuń